טיפול קוגניטיבי התנהגותי

הטיפול הקוגנטיבי-התנהגותי הוא שיטת טיפול קצרת מועד וממוקדת מטרה. בבסיס השיטה עומדת ההנחה כי דפוסי החשיבה שלנו מעצבים את עולמינו הרגשי ומשפיעים על התנהגותנו והפעולות אותן ננקוט במצבים שונים. לעיתים קרובות, אנחנו מפתחים הטיות חשיבה אשר הופכות לדפוסים לקויים אליהם אנו פונים פעם אחר פעם בצורה אוטומטית ולא מודעת. דפוסים שליליים אלו מעכבים את היכולת שלנו להתקדם ולפתח כלים להתמודדות משמעותית ועצמאית עם סיטואציות בחיי היום-יום.

 

הנחת היסוד בטיפול קוגנטיבי-התנהגותי היא כי בכדי ליצור שינוי מהותי יש צורך לשנות את תפישת המציאות של המטופל. לכן, הטיפול מתמקד בזיהוי דפוסי חשיבה לקויים ופרשנויות מעוררות מצוקה והקניית כלים מעשיים לביסוס דפוסי חשיבה סתגלניים ומציאותיים אשר ישרתו את המטופל בצורה חיובית ובריאה יותר. השיטה הקוגנטיבית-התנהגותית הינה אינטנסיבית ומוכוונת עצמאות והתמודדות משמעותית. בסיס ההצלחה של הטיפול טמון בעבודה משותפת של המטופל והמטפל יחד על שינוי יסודי ומעשי, כאשר מטרת העל היא להקנות למטופל את כל הדרוש להתמודדות אפקטיבית ועצמאית בתום הטיפול ללא תלות בגורמי טיפול בהמשך הדרך. 

 

הטיפול הקוגנטיבי-התנהגותי הינו טיפול פעיל בו לומד המטופל לייצב את אישיותו ושגרת יומו תוך הפרדות מדפוסים פוגעניים והמעכבים את התפתחותו האישית ומקשים עליו לתקשר עם סביבתו ולנהל אורח חיים לפי רצונו. במסגרת התהליך הטיפולי לומד המטופל את העקרונות הבסיסיים העומדים מאחורי האופן בו זה מגדיר את עצמו והעולם סביבו, ולזהות האלמנטים המעוררים פחדים מחוויות ותהליכים שונים ומונעים ממנו את היכולת לראות את המציאות בצורה אובייקטיבית. התרגול המעשי נעשה בהתאם לקצב ולהתקדמות של המטופל, וזה מורכב מארגז משימות חשיבתיות והתנהגותיות אותן מגבשים יחד עם המטפל בהתאם למטרות האישיות ולשאיפות של המטופל.

 

במסגרת הטיפול הקוגנטיבי-התנהגותי במרכז יעדים, המטפול יפתח את היכולת לשלוט בחרדות ולהתנתק מהדפוסים הנמנעים אשר התפתחו והשתרשו אצלו באופן לא מודע במהלך השנים. יחד נפתח כלים התנהגותיים אשר יאפשרו חשיפה מבוקרת והדרגתית לגורמי האיום השונים עד אשר אלו יחדלו מלעכב ולמנוע השגת מטרות רצויות. בסוף התהליך, המטופל ידע לפנות ולנצל את הכלים שברשותו בצורה יעילה וליישם אותם בחייו האישיים. אנחנו מזמינים אתכם ליצור עמנו קשר לייעוץ ופרטים נוספים אודות הטיפול הקוגנטיבי-התנהגותי והאופן בו זה יכול לסייע ולשפר את איכות חייכם ובני משפחתכם